stop
Uploaded Ad

University of North Dakota Letterwinners Association Hall of Fame

Welcome to the Univeristy of North Dakota Letterwinners Association Hall of Fame Page. Hall of Famers are listed alphabetically. Click here to see the inductees by year, or go back to the Hall of Fame home page.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z - Teams

A

Terry Abram Loyd Amick John A. Anderson Nancy Anderson Johnson Jim Archibald Donald Augstin

B

Laurie Bakke Pat Beaty Ed Belfour Emmet C. Birk Edmund W. Boe Lee Bohnet Louis D. Bogan Roger F. Bonk Raymond A. Bostrom Francis (Fran) A. Breidenbach Steve Brekke Michael Brenkus Tim Briggs Kenneth Brown Steph Bruening Payne Steve Burian John Burma Shannon Burnell

C

Gordin Caldis Paul Chadwick Colleen Chaske Ben A. Cherski Marc Chorney John Christen David Christian Gordon (Ginny) G. Christian Dan Clausen Dr. Thomas J. Clifford Mikki Cochrane Corey A. Colehour Dr. Paul T. Cook S. Alex Cooley Marie Crep Suchy Jenny Crouse   Mike 'Lefty' Curran

D

Andy Dahlen KARLA MCHUGH (DANIELSON) Judge Ronald N. Davies Nancy Demmers Nelson Michael J. Deutsch William J. Deutsch Dudley D. 'Dude' Draxton Walter Dobler Vern L. DuChene Mary Beth Dunleavy Tuttle

E

Robert Eaglestaff Kim Edwards Carl Ekstrom Frederick 'Fritz' C. Engel Ralph Engelstad Janine Etchepare Mike Ewing

F

Chris Fahrbach Fritz O. Falgrenv Fred N. 'Nip' Felber David Fennell Bob Finnegan Bill Fitch Joseph J. Flannagan Mark B. Foss

 

G

harles E. Gainor Martin Gainor John (Gino) Gasparini Connie Gebhardt Courtney Maurice R. Gehrke Arjan Gelling Jim Goodrich Scott Guldseth Donald Gulseth Don W. Gunhus Dave Gunther Jay S. Gustafson Ron R. 'Magic' Gustafson

H

Mike Haase Jon O. Haaven Lloyd D 'Boom' Hallada Mike Halpenny Alan Hangsleben Durene Heisler Frydenlund Marvin 'Whitey' Helling James C. Hester Dennis Hextall Tony Hrkac Margie Hutson Evers

J

Philip D. Jackson Jerome 'Jerry' D. Jacobs Glenn L. (Red) Jarrett James E. Jarrett Darren Jensen Kenneth J. Johannson Greg Johnson Horace W. 'Hoss' Johnson Milton E. 'Prince' Johnson Russell L. 'Buzz' Johnson Milson Jones Ray Jones Bob Joyce Donald W. 'Jug' Juelke

K

Dale Kasowski Ron Kavadas DeWayne  Jim Kleinsasser Sheri Kleinsasser Stockmoe Bryan Kilpfel Prof. R.D. Koppenhaver Richard G. Koppenhaver Harold C. Kraft Ronald J. Kubesh Irv Kupcinet

L

Guy LaFrance Frank Landy Bartley W. Larson Jerome Larson Norman E. Leafe James M. LeClair Rick Lee William E. 'Dutch' Leidholdt Bill Leifur Clement W. 'Clem' Letich Dave Levos David L. Lince Evan E. Lips Donald A. Loepp Carlyle Loverud Craig Ludwig

M

Jack D. Mackenroth Stuart MacMillian Arthur F. Malo, Sr. Errol D. Mann John G. Marks Leonard R. Marti Dan Martinsen Calvin C. Marvin Dr. Robert H. May Bill McCosh Norm McGee Daniel McKinnon Al McLean Don McLean C. James Medved Whitney Meier Theodore R. Meinhover Greg Melhus Kenneth L. Mellem Donald D. Miller William J. Mjogdalen Tom Montgomery Reginald P. Morelli Kory Mosher Paul Muckenhirn Kenneth J. 'Pinky' Mullen Bob Munro Gene Murphy Henry R. 'Caesar' Murphy Troy Murray Steven M. Myhra

N

Grant N. 'Bub' Nelson Jim Nelson Thomas J. Nesbitt Ralph Nienas John M. Noah Dr. Corey L. Nyhus

O

Jerry D. Olson Wallace D. Olson David V. Osborn Janine Owens

P

A. Paul Pederson Margaret Peterson Ralph L. Pierce Fredrick D. 'Fritz' Pollard Peter V. Porinsh William 'Bill' Predovich Kris Presler Tiffany Pudenz-Mannausau Michelle Puetz Albert C. Purpur Clifford J. 'Fido' Purpur Kenneth R. Purpur Nathan Putchat

R

William F. Reichart Neil E. Reuter Eugene A. 'Gene' Revell Grace O. Rhonemus William Lloyde 'Boots' Richmond Wade Ritter Lt. Gen. Donn J. Robertson Carter Rogalla Louise Ronnerman Donald F. Ross Gary Royal Michelyn Rudser Baker Richard R. Ryan

S

Todd Schaefer Curt C. Schave Jerry L. Schultz Bill Selman Alford K. Simpson Craig E. Skarperud Jeff Skinner Lawrence 'Lawrie' Skolrood Doug Smail Dr. Helen Smiley Bruce Smith Pam Solseth Fisher Dr. Will N. Spear William R. Steenson Katie Stephens Bruce A. Stevenson Mike Stromberg Don Stueve Mindy Sutter Nielson Phil Sykes

T

Harold R. Tait Mark Taylor Roger Thomas Todd Thomas Era Bell Thompson Ronald C. Thompson Halvor A. Tvedten

V

Dave Vonesh

W

Patricia A. Warcup Dixon Ward Marion Warner Nielson Edmund G. Weber Charles A. 'Jack' West Jack W. West David Williamson Rick Wilson Herman J. Witasek Dean Witkowski Charles F. Wolfe Tom Wynne

Z

Frank A. Zazula

Teams

Teams Year Inducted
1928 Football Team
2003
1930 Football Team
2002
1934-35 Men's Basketball Team 2008
1947-48 Men's Hockey Team
2002
1958 Football Team
2004
1958-59 Men's Hockey Team
2002
1962-63 Men's Hockey Team
2003
1964 Football Team
2006
1964-65 Men's Basketball Team
2002
1965-66 Men's Basketball Team
2002
1966 Football Team
2002
1967 Baseball Team
2003
1968 Cross Country Team
2004
1972 Football Team
2003
1974-75 Men's Basketball Team
2004
1975 Football Team
2005
1975-76 Men's Basketball Team
2004
1976-77 Men's Basketball Team
2004
1979 Football Team
2007
1979-80 Men's Hockey Team
2004
1980 Women's Field Hockey Team
2006
1981-82 Men's Hockey Team
2006
1982 Men's Basketball Team
2007
1984-85 Women's Swimming and Diving Team
2005
1986-87 Men's Hockey Team
2005
1989 Women's Swimming and Diving Team
2007
1989-90 Men's Basketball Team 2008
1993 Baseball Team
2006
1993 Football Team 2009
1996-97 Women's Basketball Team 2010
2011 Football Team
2011
1996-97 Men's Hockey Team 2012
1988-89 Men's Swimming & Diving Team 2013
1991 Women's Cross Country Team 2013
1965 Football Team 2014

 

###