1975 Inductees
Edmund W. Boe (BB, FB; Tr 1923-27)
Joeseph J. Flannagan (FB, BB; Tr 1985-01)
Glenn L. (Red) Jarrett (FB; BB; Tr 1927-30)
Clement W. (Clem) Letich (BB co 1925-44)
Fredrick D. (Fritz) Pollard (FB 1936-38)
William F. Reichart (H; Go 1954-57)
Charles A. (Jack) West (AD; FB co 1925-44)
Herman J. Witasek (BB 1932-35)

1976 Inductees
Dr. Paul T. Cook (Go 1931-34)
Prof. R.D. Koppenhaver (Fac. Rep. 1938-49, 71-73)
Evan E. Lips (FB 1937-39)
Henry R. (Caesar) Murphy (FB; BB 1913-1917)
Leonard R. Marti (AD 1958-76; Gym Co)
Steven M. Myhra (FB; Tr 1955-57)
John M. Noah (H 1947-51)
Albert C. Purpur (Fields & Hockey Rink Supervisor 1936-75)
William R. Steenson (H 1956-59)
Charles F. Wolfe (BB 1950-53)

1977 Inductees
Donald J. Augustin (FB; BB 1952-56)
Emmet C. Birk (BB 1934-37)
Louis D. Bogan (BB 1946-50; BB co1951-62; Go co)
Fred N. (Nip) Felber (FB; BB; Tr 1929-32)
Jon O. Haaven (BB 1951-57)
Kenneth J. Johannson (H 1950-53)
Arthur F. Malo, Sr. (FB 1930-32)
Calvin C. Marvin (H 1947-50)
Theodore R. Meinhover (FB; BB; Tr 1930-33)
Reginald P. Morelli (H 1957-60)
David V. Osborn (FB; Tr 1962-64)
Clifford J. (Fido) Purpur (H co 1949-56)
William Lloyde (Boots) Richmond (FB 1929-31)
Richard R. Ryan (FB; BB; Tr 1951-54)

1978 Inductees
John J. Burma (FB; Tr 1929-31)
Ben A. Cherski (H 1951-55)
Charles E. Gainor (FB; Box; Tr 1936-38)
Stuart MacMillian (FB 1927-29)
Grant N. (Bub) Nelson ( FB; Tr 1922-24)
Edmund G. Weber (BB 1946-50)

1979 Inductees
Walter Dobler (FB 1939-41; Tr 1940-42; BB 1941-42)
Dudley D. (Dude) Draxton (BB 1942-43, 46-48; FB 1947; Tr 1942, 47)
Horace W. (Hoss) Johnson (FB 1936-38; BB; Tr 1936-39)
Richard G. Koppenhaver (FB 1950-52; BB1950-51)
Ronald J. Kubesh (FB 1952-54)
Curt C. Schave (FB; BB 1928-31; Tr 1929-32)
Bruce A. Stevenson (BB 1939-42)

1980 Inductees
Loyd M. Amick (FB 1935-37)
Gordon G. (Ginny) Christian (H 1947-50)
Judge Ronald N. Davies (Tr 1923-26)
Vern L. DuChene (FB 1929-31; BB 1929-32; Tr 1930)
Mark B. Foss (FB 1948-50)
Arjan Gelling (CC, Tr 1967-70)
Donald A. Loepp (FB 1942; 46-47)
Donald F. Ross

1981 Inductees
Lee Bohnet (SID 1953-88)
Raymond A. Bostrom (FB 1942; 1946-47; H 1946-47)
Phillip D. Jackson (BB; Base 1964-67)
Milton E. (Prince) Johnson (H 1947-50)
Russell L. (Buzz) Johnson (H 1947-50)
Errol D. Mann (FB 1965-66)
Dr. Robert H. May (H 1949-51; co 1957-59)
C. James Medved (H 1947-50)
William J. Mjogdalen (FB 1928-31)
Kenneth J. (Pinky) Mullen (BB 1931-34)
Jerry D. Olson (FB co 1968-77)
Grace O. Rhonemus (Multi 1923-26)
Dr. Will N. Spear (Tr 1939-41)
Harold R. Tait (FB; Bb 1932-35)
Era Bell Thompson (Muliti 1925-31)
Halvor A. Tvedten (FB 1928-29)

1982 Inductees
Francis A. (Fran) Breidenbach (FB 1950-51)
Frederick C. (Fritz) Engel (BB 1948-51)
Lloyd D. (Boom) Hallada (FB 1948-51; Tr 1951-52; Box 1949)
William E. (Dutch) Leidholdt (FB 1932, 34, 36; H 1932-33; Tr 1935-37)
Daniel D. McKinnon (H 1947-50)
Eugene A. (Gene) Revell (FB 1930-32)

1983 Inductees
Roger F. Bonk (FB 1964-66)
Michael Brenkus (FB 1937-39; Tr 1939-40)
Kenneth Brown (Box 1932-36)
Gordon Caldis (FB 1939-41; BB 1940; Tr 1941)
Corey A. Colehour (FB 1964-66)
Stephen Alex Cooley (Base 1966-68; Tr; BB)
Carl Ekstrom (Box 1936-39)
Martin Gainor (FB 1934-36)
Harold C. Kraft (Base co 1953-81)
Irv Kupcinet (FB 1933-34)
Bartley W. Larson (H 1958-61; Base 1959-61)
David L. Lince (FB 1963-65; BB 1963-66; Tr 1964-66)
Carlyle Loverud (Box 1936-39)
A. Paul Pederson (BB 1964-66)
Ralph L. Pierce (FB 1931-33, Tr 1932-34)
Lt. Gen. Donn J. Robertson (BB 1936-38)
Ronald C. Thompson (Tr 1952-53, FB 1951)
Frank A. Zazula (FB co 1946-59; Tr & CC co 1956-82)

1984 Inductees
John A. Anderson (FB 1953-54; BB 1952-55)
Fritz O. Falgren (FB 1933-35)
David Fennell (FB 1971-73)
James E. Jarrett (FB 1957-59)
Norman E. Leafe (FB; BB 1938-40)
Thomas J. Nesbitt (BB 1963-66)
Dr. Corey L. Nyhus (Base 1969-72)
Wallace D. Olson (FB 1940-42, 46)
Alford K. Simpson (FB 1939-41)
Jerry L. Schultz (Base; BB 1964-67)

1985 Inductees
James M. LeClair (FB 1970-70)
Jack D. Mackenroth (FB; Wr 1936-37)
John G. Marks (H 1967-70)
Kenneth L. Mellem (Go 1964-66)
1986 Inductees
Dan Martinsen (FB 1969-71)
Bob Munro (H 1966-69)
Gary Royal (Base 1970-73)

1987 Inductees
Ralph Engelstad (H 1948-50)
Bob Finnegan (BB 1934-37)
John (Gino) Gasparini (H 1964-68; H co 1978-94)
Dave Gunther (BB co 1970-88)
Dennis Hextall (Ho 1963-66)
Frank Landy (FB 1970-72)
Nathan Putchat (FB, Wr student co 1936-37)

1988 Inductees
Marvin "Whitey" Helling (FB co 1957-67)
Jack W. West (FB 1936-38)
Mike "Lefty" Curran (H 1965-68)

1989 Inductees
Don W. Gunhus (BB 1972-75)
Jay S. Gustafson (FB 1971-73)
Ron R. "Magic" Gustafson (FB 1971-74; Tr 1972)
Donald W. "Jug" Juelke (FB 1947-49)
Kenneth R. Purpur (H 1952-54)

1990 Inductees
Michael J. Deutsch (FB 1970-72)
William J. Deutsch (FB 1973-76)
Maurice R. Gehrke (FB 1932-34; Box 1934)
Donald Gulseth (FB 1962-64)
James C. Hester (BB 1965-67; FB 1966)
Neil E. Reuter (FB 1961-63)

1991 Inductees
Dr. Thomas J. Clifford (Student 1938-42; Faculty 1945-71; President 1971-92)
DeWayne "Dewey" King (FB 1945-48)
Peter V. Pornish (FB, Tr 1962-64, 66)
Pam Solseth-Fisher (BB 1977-80)

1992 Inductees
S. Alex Cooley (BB 1966-68; Tr 1965; BB 1966)
Donald D. Miller (FB 1954-55; Tr 1955-56)
Craig E. Skarperud (BB 1970-72)
Patricia A. Warcup (Women's Athletics Pioneer)

1993 Inductees
Bill Fitch (BB co 1962-67)
Jerome (Jerry) D. Jacobs (FB 1962-64)
Ray Jones (BB 1974-75)
Ron Kavadas (FB 1952-55)
Bill Selman (H 1961-63; H co 1966-68)
Mark Taylor (H 1976-80)

1994 Inductees
Bill McCosh (BB 1936-39)
Nancy Demmers Nelson (Multi 1966-70)
Rick Lee (Wr 1973-77)
Bill Leifur (BB, FB, Tr 1959-62)

1995 Inductees
Chris Fahrbach (BB 1976-79)
Jerome Larson (Wr 1979-83)
Doug Smail (H 1977-80)
Don Stueve (FB, Base 1957-60)

1996 Inductees
Terry Abram (H 1967-69)
Kim Edwards (Sw 1982-85)
Jeff Skinner (Go 1980-83)
Milson Jones (FB 1979-81)

1997 Inductees
Steve Brekke (BB 1982-83)
Dale Kasowski (FB 1972-75)
Guy LaFrance (H 1957-60)
Al McLean (H 1961-63)
William (Bill) Predovich (FB 1966-68)
Dr. Helen Smiley (Admin 1971-85)
Phil Sykes (H 1978-82)
Rick Wilson (H 1969-72)

1998 Inductees
Marc Chorney (H 1977-81)
Mike Haase (Sw 1986-89)
Mike Halpenny (Sw 1986-87)
Don McLean (FB 1968-70)
Margaret Peterson (FH 1974-77; co 1977-84)

1999 Inductees
Nancy Anderson Johnson (Multi 1970-73)
Paul Muckenhirn (FB 1976-79)
Gene Murphy (FB 1960-62; FB co 1978-79)
Tom Wynne (Ten 1974-78)

2000 Inductees
Connie Gebhardt Courtney (Multi 1977)
Dave Levos (Tr 1982-85; BB 1981-82)
Todd Schaefer (Go 1980-83)
Todd Thomas (FB 1977-80)
David Williamson (FB 1968-69)

2001 Inductees
Paul Chadwick (H 1977-81)
Durene Heisler Frydenlund (BB 1987-90)
Norm McGee (Tr 1985-89; FB 1984, 1986-88)
Lawrence "Lawrie" Skolrood (FB 1971-73)

2002 Inductees
Jim Archibald (H 1982-85)
Ralph Nienas (FB; Tr 1948-51)
Mary Beth Dunlevy Tuttle (Sw 1983-86)
David Vonesh (BB 1987-91)
1930 Football Team
1966 Football Team
1947-48 Men's Hockey Team
1958-59 Men's Hockey Team

1964-65 Men's Basketball Team
1965-66 Men's Basketball Team

2003 Inductees
1967 Baseball Team
1928 Football Team
1972 Football Team
1962-63 Men's Hockey Team
Mike Ewing (Sw 1986-89)
Whitney Meier (BB 1989-91)
Tom Montgomery (Base 1987-90)
Troy Murray (H 1980-82)
Bruce Smith (1967-70)

2004 Inductees
David Christian (H 1977-79)
Marie Crep Suchy (TR 1990-94)
Karla Danielson McHugh (VB 1988-91)
Robert Eaglestaff (BB 1974-76)
Darren Jensen (H 1974-76)
Kory Mosher (WR 1985-89)
Michelyn Rudser Baker (Swim 1986-88)
Dean Witkowski (FB 1987-90)
1968 Cross Country Team
1958 Football Team
1974-75 Men's Basketball Team
1975-76 Men's Basketball Team
1976-77 Men's Basketball Team
1979-80 Men's Hockey Team

2005 Inductees
Steph Bruening Payne (CC/TR 1989-94)
Bob Joyce (H 1984-87)
Sheri Kleinsasser Stockmoe (BB 1991-95)
Bryan Klipfel (FB 1973-75)
Janine Owens (Swim 1984-86)
Wade Ritter (Swim 1987-91)
Mike Stromberg (Swim Coach 1981-2001)
1975 Football Team
1986-87 Men's Hockey Team
1984-85 Women's Swimming and Diving Team

2006 Inductees
Pat Beaty (FB 1985-88)
Steve Burian (TR 1987-90)
Alan Hangsleben (H 1971-74)
Tony Hrkac (H 1984-87)
Mindy Sutter Nielson (VB/SB 1985-88)
1993 Baseball Team
1980 Women's Field Hockey Team
1964 Football Team
1981-82 Men's Hockey Team

2007 Inductees
Laurie Bakke (BB 1978-82)
Dan Clausen (BB 1980-82)
Andy Dahlen (FB 1977-80)
Jim Goodrich (BB 1973-76)
Margie Hutson Evers (TR 1981-84)
Marion (Warner) Nielson (Swim 1987-91)
1979 Football Team
1982 Men's Basketball Team
1989 Women's Swimming and Diving Teams

2008 Inductees
Colleen Chaske (BB 1987-89)
Scott Guldseth (BB 1989-93)
Craig Ludwig (H 1979-82)
Kris Presler (1988-91)
1934-35 Men's Basketball Team
1989-90 Men's Basketball Team

2009 Inductees
Shannon Burnell (FB 1990-93)
Mikki Cochrane (SB 1993-95)
Janine Etchepare (SW 1988-91)
Dixon Ward (HKY 1988-92)
1993 Football Team

2010 Inductees
Ed Belfour (MH 1986-87)
Tiffany Pudenz-Mannausau (BB 1994-98)

1997 Women's Basketball Team

2011 Inductees
Tim Briggs (WR 1986-90)
Greg Melhus (GO 1995-99)
Michelle Puetz (SW 1986-90)
2001 Football Team

2012 Inductees
John Christen (WR/TN 1983-87)
Jim Kleinsasser (FB 1995-99)
Louise Ronnerman (XC/TR 1991-94)
1996-97 Men's Hockey Team

2013 InducteesJenny Crouse
Greg Johnson
Carter Rogalla
1988-89 Men's Swimming & Diving Team
1991 Women's Cross Country Team